Kandavas saules pulkstenis

Informācijas lapa PDF faila formā.

Īsi pirms Latvijas simtgades 2018. gada novembrī dienas gaismu ieraudzīja izcilajam latviešu valodniekam Kārlim Mīlenbaham veltīts saules pulkstenis Kandavā. Vienlaikus tas ir arī vienīgais Kārlim Mīlenbaham veltītais vides objekts Latvijā.
Idejas, dizaina un astronomisko aprēķinu autors – Mārtiņš Gills
Izgatavošana – Aivars Oleksāns, SIA “Lakta”
Vides darbi (K.Mīlenbaha parka izveides pirmā kārta) – SIA “Westbūve”

Doma par saules pulksteni Kandavas pašvaldībai parādījās 2013.gadā. Pamazām tapa saules pulksteņa saturiskā koncepcija, dizains, kā arī tika meklētas iespējas šo vides objektu izgatavot. Saules pulkstenis ir ar dubultu ciparnīcu – tas rāda gan vietējo laiku, gan joslas vasaras laiku (GMT+3).

Saules pulkstenis ir veidots atvērtas grāmatas formā. To rotā K.Mīlenbaha darba nosaukums “Latviski domāt, latviski runāt, latviski just” (1890). Profesore Ina Druviete izvēlējās vēl astoņu darbu nosaukumus, kuri ir iestrādāti saules pulkstenī. Tajā skaitā ir arī – “K.Mīlenbaha Latviešu valodas vārdnīca. Rediģējis, papildinājis,
turpinājis J.Endzelīns. I-IV, 1923-1932.”

Vides objekts ir atvērts brīvai piekļuvei. Pie tā var apsēsties, tajā var ieiet un lūkoties uz pasauli caur grāmatu, apzinoties sevi kā atbildīgus latviešu valodas nesējus un tās turpinātājus.

m_IMG_8590b

¿X

¬¿

Ft

jp

Foto: M.Gills