Rundāles amfiteātra saules pulksteņi

2019. gada vasarā uz jaunbūvētā Rundāles Multifunkcionālā centra amfiteātra sienas ir tapuši divi oriģināli saules pulksteņi. Tie iekļaujas sienas dekorā ar vertikāliem un slīpiem metāla elementiem, sasaucoties vienotā tektonikā ar paša amfiteātra būvi.

Saules pulkstenis, kas atrodas virs estrādes, attēlo vietējo Rundāles laiku. Tas ir vēsturiski lietotais tā saucamais saules laiks, kādu lietoja arī Rundāles pils izveides laikā (t.i. pirms laika joslu ieviešanas). Vietējais laiks nozīmē to, ka dienas vidus ir pl. 12, bet atzīmētās stundas ļauj noteikt laiku līdz astronomiskajam pusdienas laikam vai no tā. Šādu laiku rāda daudzi senākos laikos veidoti saules pulksteņi, savukārt mūsdienās sadzīvē lietotais laiks ir novirzījies no Saules rādītā – vasaras periodā reālais dienas vidus iestājas pusotru stundu vēlāk.

Saules pulkstenis, kas atrodas uz labajā pusē esošās sienas ir unikāls – tāds nav sastopams Baltijas valstīs un abās austrumu kaimiņvalstīs. Tas attēlo informāciju, ko parasti nerāda nedz parastie saules pulksteņi, nedz rokas pulksteņi vai mobilo telefonu tipiskās pulksteņu lietotnes. Šis saules pulkstenis rāda stundu skaitu, kas atlicis līdz attiecīgās dienas saulrietam. Rietumeiropā eksistē vēsturiska tradīcija dažkārt veidot saules pulksteņus ar tā saucamajām itāļu stundām, kas rāda stundu skaitu kopš iepriekšējā saulrieta. Rundāles amfiteātrī ir šāda veida pulksteņa modernā versija, ļaujot apmeklētājiem novērtēt atlikušo dienas gaišās daļas garumu.

Abiem saules pulksteņiem laiks nolasāms no izvirzītajā puslokā ievietotās lodes ēnas.

Abi Rundāles amfiteātra sienas saules pulksteņi vienotā ansamblī apvieno vēsturisko ar mūsdienīgo, tradicionālo ar praktiski izmantojamo.

Saules pulksteņu projekta autors – Mārtiņš Gills (saulespulkstenis.lv), amfiteātra arhitekts – Andis Špaks, amfiteātra sienas izbūve – SIA “Kvintets M”, metāla elementu izgatavošana – SIA “Lakta”.

Foto: M.Gills