Debess pušu rādītājs Ventspils Tirgus laukumā

Atrašanās vieta: Ventspils
Koordinātas: 57° 23′ 51″ N, 21° 34′ 03″ E
Izgatavošanas gads: 2009.

Ventspils reklāmās un tūrisma ceļvežos 2010.gadā parādījās informācija par jaunu Ventspils saules pulksteni. Izrādās, ka nav domāti pie Pils vai pie Ventspils Augstskolas esošie saules pulksteņi, bet gan Tirgus laukuma aka. 2009.gada decembrī svinīgi tika atklāts tirgus laukums, kura bruģis iezīmē bijušo ēku atrašanās vietas un uz kura ir novietoti vairāki interesanti objekti – zvanu tornis, seno smagumu un tilpumu paraugi, kā arī senās akas vietu simbolizējoša strūklaka. Tai centrā ir vertikāls stabs.

Nezināmu iemeslu dēļ šo aku sauc par saules pulksteni. Tā vēl varētu domāt, ja bruģī būtu iestrādātas kādas stundu iedaļas (un arī šajā gadījumā ar vertikālu stabu nepietiek, lai tas kļūtu par saules pulksteni), tomēr tur ir cita veida informācija – debess pušu virzieni. Šo aku-strūklaku var uzskatīt par labi veidotu debess pušu rādītāju. Tas rāda gan galvenās debess puses – ziemeļus (N), dienvidus (S), austrumus (E) un rietumus (W), kā arī tiem pa vidu esošos virzienus, apzīmējot ar burtiem – NE, SE, SW, NW.

Vides objekta centrā esošais stabs ir uztverams kā dizainisks vertikāls akcents, bet nekādā ziņā to nevar uzskatīt par saules pulksteņa gnomonu.

Foto: M.Gills