Saules pulkstenis dārzā

Īpaša tradīcija, kas vēsturiski sniedzas līdz pat dārzu uzbūves principiem Senajā Romā, ir saules pulkstenis kā viens no galvenajiem dārza akcentiem. Līdz ar romiešu ietekmes un kultūras izplatību Eiropā šī tradīcija ir kļuvusi par vispārpieņemtu un dažviet pat neatņemamu klasisko dārzu sastāvdaļu. Īpaši var minēt var minēt angļu dārzus, kuros ļoti bieži kā viens no akcentējošiem elementiem ir saules pulkstenis (citi raksturīgie vides objekti ir putnu dzirdinātava, kāda skulptūra vai īpašs statnis ziediem). Saules pulkstenis dārzā atrodas visu gadu, tādējādi rudenī un ziemā, kad augiem ir miera periods, dārzā tā akcents tikai palielinās. Labi veidotu saules pulksteni ir interesanti aplūkot jebkurā gadalaikā, un tas veido saistītu dārza kompozīciju.

Saules pulksteni dārzā ir reizē praktiska un dekoratīva funkcija – saulainā laikā tas rāda laiku, bet jebkurā brīdī to var uztvert kā īpašu marķieri, zīmi, dizaina vai mākslas priekšmetu. Visbiežāk sastopamais risinājums tradicionālos dārzos ir uz neliela postamenta novietots horizontālais saules pulkstenis, ekvatoriālais vai sfēriskais saules pulkstenis – armilārijs. Šādi saules pulksteņi parasti neaizņem daudz vietas – galvenais, lai tos minimāli noēno blakus esošie koki vai ēkas. Retāk ir sastopami analemmatiskie jeb dalības saules pulksteņi, kuriem nepieciešama vismaz 15 kvadrātmetru platība un kuri vairāk ir piemēroti sabiedriski plaši apmeklētai videi.

Viens no bieži izmantotiem kompozīcijas risinājumiem ir novietot saules pulksteni celiņu krustpunktos, veidojot mērķtiecīgu akcentu un padarot apmeklētāja gaitu nesteidzīgāku, jo jādodas apkārt saules pulkstenim. Cita pieeja ir veidot saules pulksteni kā nelielas ziedaugu kompozīcijas dominanti.

Konkrētam dārzam veidots saules pulkstenis dod iespēju dārzam piešķirt īpašu, varbūt pat neparastu akcentu. Saules pulkstenis akcentē dārza saistību ar Sauli, norāda uz nesteidzīgo, bet pastāvīgi nemainīgo laika ritējumu, kā arī simbolizē klasiskas vērtības un stabilitāti. Tā dizainā var ietvert dārza īpašniekam tuvus simboliskus motīvus un izskata stilistiku. Būtiski, lai saules pulkstenis nav sērijveida ražojums (kas vairumā gadījumu nav iespējams, jo tā ģeometrija ir atkarīga no vietas ģeogrāfiskā novietojuma), bet gan īpaši veidots konkrētam dārzam.

Rakstam izmantoti attēli no Flickr kolekcijas (autori: Andrew J Murray, Corrin Green, Diego Ilsole, Elisabethp, Ell Brown, Jadmiral, Kyrion, Owl Lover, Talent, Jaynonymous)