Jauns saules pulkstenis Rīgā – Origo Universi

(Fotoreportāža no Origo Universi atklāšanas ir šajā lapā)

2012.gada 14.novembrī pl 11:00 Rīgā, Stacijas laukumā tiek atklāts jauns saules pulkstenis – Origo Universi. Tas ir dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis, kas atšķiras no citiem klasiskajiem saules pulksteņu veidiem ar to, ka laika nolasīšanā ir jāpiedalās cilvēkam. Nostājoties uz centrā esošās „8” formā veidotas joslas vietā, kas atbilst šodienas datumam, ir iespēja pašam ar savu ēnu parādīt pareizu laiku. Saules pulkstenis ar lielajām skaitļu zīmēm rāda ziemas, bet ar mazajām – vasaras laiku.

Origo Universi vienlaikus ir kā dizaina objekts un izziņas avots. Aplī ar diametru 10 metri dalības saules pulkstenis ir tikai viens no elementiem. Papildus tam, Origo Universi noradīs virzienus uz Eiropas pilsētu kultūras objektiem, 11 Latvijas pilīm, attelos zodiaka zīmes. Pulksteņa radīšanā izmantoti 200 solārā LED stikla gaismas ķermeņi.

Saules pulksteņa centrālajā daļā ir vietzīme, kas ar augstu precizitāti norāda konkrētā punkta ģeogrāfiskās koordinātas.

Laika ritējumu gada garumā simbolizē zodiaka zīmes.

Lai arī pastāv uzskats, ka mūsdienās saules pulksteņiem ir tikai dekoratīva nozīme, pareizi veidots saules pulkstenis rāda laiku ar dažu minūšu precizitāti. Saules pulksteņa izveides pamatā ir precīzi astronomiski aprēķini, jo tā ģeometriskās īpašības ir atkarīgas no konkrētās vietas ģeogrāfiskajām koordinātēm. Origo Universi jaunā kvalitātē papildina līdz šim Latvijā esošo divdesmit publiski apskatāmo saules pulksteņu kolekciju.

Projekta idejas autors: Valdis Majevskis
Projekta realizētājs: Valdis Majevskis
Projekta finansētājs: SIA Linstow/ TC Origo
Projekta sadarbības partneris (saules pulksteņa un azimutu aprēķini): Mārtiņš Gills

(attēli ir skices orientējošai informācijai par izskatu)