Dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis

EN: Analemmatic sundial
DE: Analemmatische Sonnenuhr
FR: Cadran analemmatique
IT: Orologio analemmatico
RU: Аналемматические солнечные часы
ES: Reloj de sol analematico

Analemmatiskais saules pulkstenis ir īpašs saules pulksteņa veids, kas ir novietots uz zemes, un laiku rāda cilvēkam nostājoties konkrētā vietā uz taisnstūra vai “astoņniekam” līdzīgas skalas. Tieši šādas cilvēka klātbūtnes dēļ tos latviski var saukt arī par dalības saules pulksteņiem.

Latvijā un pasaulē

Latvijā šīs tīmekļa vietnes autors ir veidojis vairākus pagaidu dalības saules pulksteņus (Rīgā, Ikšķilē un Salaspilī), kā arī veicis aprēķinus diviem pastāvīgajiem dalības saules pulksteņiem (2011.g Priekuļos un Vārmē). Pasaulē tie nav paši izplatītākie saules pulksteņi, tomēr tie ir ļoti interesanti. Citu valstu prakse liecina, ka šāda veida pulkstenis labi iederas sabiedriski pieejamos laukumos, pie skolām un parkiem. Tie netraucē skatam, bet ar interesantu dizainu un paskaidrojošu informāciju var veikt izklaidējošu un izglītojošu funkciju. Katra laika noskaidrošanas reize dalībniekam liek mazliet darboties, ka arī rosina padomāt par dabaszinību jautājumiem.

Vēsture

Konkrēts analemmatiskā saules pulksteņa izgudrotājs nav zināms, bet pirmais publicētais teorētiskais apraksts analemmatiska saules pulksteņa konstruēšanai pieder franču zinātniekam Volezāram (Vaulezard), 1640.gadā Parīzē publicējot nelielu rakstu par šo tēmu. Tajā pašā laikā ir zināms, ka analemmatiskie saules pulksteņi dažviet ir konstruēti arī iepriekš. Piemēram, ir liecības, ka senākais šāda tipa pulkstenis varētu būt tapis ap 1513.gadu kopā ar Bru klosteri, Burgenbresas pilsētā Francijā (Brou, Bourg-en-Bresse). Tā sākotnējais autors nav zināms, un arī nav ziņu par tā precizitāti. Pāris gadsimtu vēlāk šis saules pulkstenis bija pamatīgi cietis, un 1756.gadā, izmantojot tajā laikā pieejamās analemmatisko pulksteņu konstruēšanas teorijas, par saviem līdzekļiem to praktiski no jauna izveidoja franču zinātnieks Žozefs-Žeroms Lalands (Lalande). Bru klostera saules pulkstenis tika atkārtoti atjaunots 20.gadsimta sākumā, un tas šobrīd ir senākais joprojām eksistējošais analemmatiskais saules pulkstenis. Analemmatiskie saules pulksteņi ilgu laiku ir eksotisks objekts (dominē horizontālie un vertikālie), un tie gūst plašāku ievērību tikai 19.-20.gadsimtos.

Veidosim dalības saules pulksteņus!

Ikvienam ir iespēja apsvērt iespēju izveidot dalības saules pulksteni savā teritorijā:

  • dārzā vai parkā,
  • pilsētas laukumā,
  • pie skolas vai augstskolas.

Dalības saules pulksteni ir iespējams izveidot ar vietējā vai joslas laika ciparnīcu, tāpat arī arī ziemas un vasaras laikam.

Vides prasības

Tipiskam dalības pulkstenim ir nepieciešams vismaz 4x6m brīvs laukums, ko dienas laikā neaizēno tuvumā esošās ēkas un koki. Dalības saules pulksteņa priekšrocības:

  • Dalības saules pulksteni  var iestrādāt zālājā (arī tā, lai netraucē pļaušanu) vai bruģī (ja veido bez reljefa, tad tas netraucē brīvi tam iet pāri),
  • to var veidot kā parka vai dārza īpašu akcentu,
  • no visiem saules pulksteņu veidiem šo ir visgrūtāk sabojāt vai nozagt.

Par dalības saules pulksteņa darbības principu

Dalības saules pulkstenim ciparnīca  ir veidota no zemē iestrādātām vai uz virmas novietotiem skaitļiem – stundu atzīmēm. Ciparnīcai nav citiem saules pulksteņu veidiem raksturīgās līnijas. Stundu atzīmes ir novietotas uz elipses: tās garākā ass novietota austrumu-rietumu virzienā, bet īsākā ass – dienvidu-ziemeļu virzienā.

Pulksteņa centrālajā daļā ir taisnstūrveida vai skaitlim “8” līdzīga (no šejienes pulksteņa nosaukumā ietvertā sasaiste ar analemmu) skala ar mēnešu nosaukumiem. Cilvēkam jānostājas uz atbilstošā mēneša nosaukuma, un ēna norādīs virzienu uz stundu atzīmi. Mēnešu nosaukumi uz centrā esošā laukuma ir novietoti īpašā secībā un attālumos, kas, tāpat kā visa pulksteņa ģeometrija, ir pieskaņoti vietas ģeogrāfiskajam platumam un garumam.

Gada ietvaros var uzskatāmi novērot, kā dažādos mēnešos vienā un tajā pašā laikā ir atšķirīgs ēnas garums (ziemā garāka, bet vasarā īsāka) un saules novietojums pusdienas laikā no mēneša uz mēnesi ir citāds.

Pl 10 pēc vietējā laika maija vidū:

Pl 10 pēc vietējā laika novembra vidū:

Dalības saules pulksteņi: cilvēks, laiks un telpa.