Telavivas Saules pulksteņu laukums

Atrašanās vieta: Telaviva, Izraēla
Koordinātas: 32° 06′ 09″ N,  34° 47′ 36″ E

Telavivā Izraēlas Zemes muzeja (Eretz Israel Museum) teritorijā ir izveidots Saules pulksteņu laukums, kurā ir eksponētas dažādu Izraēlā sastopamu saules pulksteņu kopijas aptverot vēsturi no 68. gada  m.ē. līdz 20. gs 30. gadiem. Kopijas veidotas iespējami tuvas oriģināliem. Senākie saules pulksteņi papildināti ar zudušajiem gnomoniem.

Saules pulkstenis no Hilkiah pils, Khirbet al-Muraq, Hebrona kalna. Šis ir tipisks romiešu stila saules pulkstenis. Domājams, ka darbojies līdz pat pils sagraušanai 68. gadā (m.ē.). Izgatavots no kaļķakmens.

Saules pulksteņu triplets vienā akmenī. Atrasts pie Zeva tempļa Gerizim kalnā. Bijis izgatavots 2.gadsimtā. Akmens ziemeļu pusē esošo pulksteni var izmantot vasaras periodā, bet abi dienvidu pusē esošie apaļajās iedobēs esošie saules pulksteņi pamatā ir izmantojami ziemas periodā; austrumu puses pulkstenis no rīta, bet rietumu puses – vakarā (eksponātam gnomoni ir zuduši).

Polārais saules pulkstenis no El-Jazzar mošejas Akrā (Acre). Saules pulkstenis ir izgatavots 1786.-87. gadā, un joprojām atrodas rāda laiku mošejas pagalmā.

Horizontālais saules pulkstenis no Mahmudiya mošejas Jafā (Jaffa). Mošejā tas tika novietots 1823.-24.gadā. Šobrīd oriģinālajā vietā atrodas saules pulksteņa pamatne un ciparnīca bez gnomona.

Kopijas trijiem saules pulksteņiem, kas izveidoti Petahtikvas lielās Sinagogas fasādē. Pulksteņi ir orientēti rietumu virzienā, un laiku rāda pēcpusdienās.

Atslēgvārdi citās valodās:
EN: Israel, Tel Aviv, sundial.
DE: Israel, Tel Aviv, Sonnenuhr.
FR: Israël, Tel Aviv, Cadran.
IT: Israele, Tev Aviv, Orologio.
RU: Израиль, Тель-Авив, солнечные часы.
ES: Israel, Tel Aviv, Reloj de sol.

Foto: M.Gills