Kokmuižas saules pulksteņa atklāšana

Kocēnos – liela izmēra sfērisks saules pulkstenis

Svētdien, 2012.gada 19.augustā Kocēnos tika atklāts sfēriskais saules pulkstenis. Tas notika reizē ar Kokmuižas pils jaunā partera atklāšanu.

Kokmuižas saules saules pulkstenis iezīmējas ar divām lietām: pirmkārt, tas ir pirmais un šobrīd vienīgais Latvijā publiski apskatāmais sfēriskais saules pulkstenis. Otrkārt, tas ir vienīgais Baltijas valstīs, kam ir ar laika vienādojumu precizētā ciparnīca. Tādējādi tiek iegūta labāka laika precizitāte nekā saules pulkteņos ar tradicionālo ciparnīcu. Saules pulkstenis rāda vasaras un ziemas laiku, bet aktuālais laiks ir noskaidrojams pēc ēnas un stundu iedaļām attiecīgajam mēnesim atbilstošajā rindā.

Jaunā saules pulksteņa idejas autors ir Jānis Sirlaks, projektēšanu veica Mārtiņš Gills, izgatavošanu nodrošināja metālmākslinieka Aivara Oleksāna darbnīca SIA Lakta un pamatni izveidoja SIA Dagra. Pasūtītājs – Kocēnu novada dome.

Atklāšanas ceremonijā piedalījās Latvijas Nacionālās operas solists Ingus Pētersons, Štīrijas mednieku koris (Grāca, Austrija) un klarnetists Valdis Drulle.

 

 

Fotoreportāža Kocēnu novada tīmekļa vietnē

Video Vidzemes TV ziņās (sižets no pārraides 6m 40s)