Genkas divu pavedienu un Mēness pulkstenis

Atrašanās vieta: Genka, Beļģija
Koordinātas:
50°57’55″N 5°30’53″E
Veids: horizontālais, divu elementu, mēness pulkstenis
Izgatavojis: Rafael Soler
Izgatavošanas gads: 1998.
Materiāls: alumīnijs

Beļģijas pilsētiņā Genkā, kas var lepoties ar saules pulksteņu parku, ir pulkstenis uzreiz ar vairākām interesantām īpašībām. Pirmkārt, tas ir tā saucamais bifilārais jeb divu pavedienu (angliski – bifilar) pulkstenis. Otrkārt, tas ir lietojams arī kā mēness pulkstenis. Gnomonikā ir vairāku veidu bifilārie saules pulksteņi. Šis konkrētais faktiski ir horizontālais saules pulkstenis laika rādīšanai, bet datumu uz ciparnīcas norāda ķēdes un gnomona ēnu krustpunkts. Ķēde un tās novietojums nav izvēlēti nejauši – iekārta ķēde veido īpašas formas līkni.

Šis pukstenis spēj darboties arī kā mēness pulkstenis. Kā zināms, par mēness pulksteni var darboties jebkurš saules pulkstenis, ja vien ir saskatāma Mēness ēna, mēs zinām fāzes vecumu dienās un mūsu rīcībā ir konvertācijas tabula vai grafiks. Šim pulkstenim fāzes un koriģējošo stundu skaita sakarība ir noradīta lokā ap gnomonu.

Uz saules pulksteņa ir moto latīņu valodā ‘Aspice, prospice, respice et vale’, ko latviski varētu tulkot kā ‘Skaties, meklē, atskaties un atvadies’.

 

Atslēgvārdi citās valodās:
EN: Belgium, Genk, horizontal sundial.
DE:  Belgien, Genk, horizontale Sonnenuhr.
FR:  Belgique, Genk, Cadran solaire horizontal.
IT:  Belgio, Genk, Orologio solare orizzontale.
RU: Бельгия, Генк, горизонтальные солнечные часы.
ES: Bélgica, Genk, reloj de sol horizontal.

Foto: M.Gills