Akmens saules pulksteņi

Saules pulksteņus var izgatavot no dažāda veida materiāliem. Ņemot vērā to, ka saules pulksteņus reti kad veido īsam darbības laikam, kā arī tiem ir jābūt noturīgiem pret visdažādākajiem āra apstākļiem, bieži izvēle notiek par akmenim un stingram, labi apstrādātam metālam.

Tālāk ir sniegtas skices dažādiem oriģināliem saules pulksteņiem, kurus, mākslinieciski pieskaņojot konkrētajai vietai un papildu prasībām, ir gatavs izgatavot akmeņkalis Aivars Kerliņš, www.ezerini.lv.

Dzirnakmens ekvatoriālais saules pulkstenis

Saules pulkstenis veidots kā ieslīpi novietots dzirnakmens. Šāds ekvatoriālā tipa saules pulkstenis iezīmējas ar to, ka vasaras periodā (22.marts-21.septembris) tad laiku rāda ripas augšpusē, bet ziemas periodā (22.septembris-21.marts) tas rāda laiku ripas apakšējā daļā.

Laukakmens ar metāla laika rādītāju

Ārējas metāla ekvatoriālas laika rādītāja stīpas izmantošana ļauj maksimāli saglabāt sākotnējo laukakmeni. Konkrētajiem apstākļiem šāds aprēķināts, izgatavots un novietots saules pulkstenis būs interesants vides objekts un saulainā laikā rādīs precīzu laiku.

Akmens saules pulkstenis ar cilindrisku ciparnīcu

Uz cilindriskas virsmas veidota ciparnīca ļauj apvienot vairākas ekvatoriālo saules pulksteņu īpašības. Šāda modeļa saules pulksteni var papildināt ar interesantiem elementiem tādiem, kā datuma līniju, analemmas diagrammu konkrētām stundām, kā arī ar itāļu vai babiloniešu līnijām.

Polārais saules pulkstenis

Polārie saules pulksteņi iezīmējas ar taisnu, lineālam līdzīgu ciparnīcu. Akmens viena puse paliek neapstrādāta, raksturojot saules mūžā tapušo akmens formu, bet dienvidu pusē ir iestrādāts saules pulkstenis, kas rāda šo saules laiku.

Soliņš – saules pulkstenis

Ne viens vien vides objekts ir spējīgs apvienot savas tradicionālās funkcijas ar saules pulksteņa iespējām. Piemēram, soliņš var rādīt pareizu laiku. Līdz pusdienas laika – ar labās puses ēnu, pēcpusdienā – ar kreisās puses ēnu.

Horizontāls akmens saules pulkstenis ar stieņa gnomonu

Nereti ir sastopami horizontālie saules pulksteņi ar trijstūrveida gnomoniem. Gnomons var būt arī perfekti veidots nerūsējoša metāla stienis, kas lakoniski un precīzi norādīs laiku uz akmens ciparnīcas.

Negaisa mākonis – sienas saules pulkstenis

Akmens saules pulksteņi var atrasties arī pie ēku sienām. Piemēram, plāksne negaisa mākoņa formā, kur gnomona funkciju veic īpašā leņķī novietota zibens šautra.

Koncepcija un skices: M.Gills